Usługę Ekspertyzy Wodomierzy wykonuje w Polsce Pracownik Urzędu Miar.
Pracownik Urzędu Miar dokonuje oględzin zewnętrznych, sprawdzenia zgodności wodomierza z zatwierdzonym typem, ważności i stanu cech legalizacyjnych i cech zabezpieczających, a następnie na specjalistycznych stanowiskach pomiarowych wyznaczane są rzeczywiste błędy pomiarowe wodomierza.
Następnie pracownik Urzędu Miar wydaje "Świadectwo ekspertyzy", w którym podaje wynik.
Sposób badania
Pracownik Urzędu Miar dokonuje sprawdzenia zgodności wodomierza z zatwierdzonym typem, ważności cech legalizacyjnych, a następnie na specjalistycznych, w pełni zautomatyzowanych stanowiskach pomiarowych wyznaczane są rzeczywiste błędy pomiarowe wodomierza.
Następnie Urząd Miar wydaje Świadectwo Ekspertyzy, w którym podaje wyniki sprawdzenia.
Należy pokreślić, że nasze stanowiska badawcze charakteryzują się zerowym wpływem człowieka na przeprowadzane na nim badania, przez co wyniki są obiektywne.
Sprawdzany jest stan prawny (między innymi stan cechy legalizacyjnej) i stan metrologiczny poprzez określenie rzeczywistych błędów wodomierza w zakresie pomiarowym od strumienia minimalnego do strumienia nominalnego lub ciągłego (dla wodomierzy wg MID).
Błąd graniczny dopuszczalny dla strumienia minimalnego wynosi ± 10 %.Błąd graniczny dopuszczalny dla strumienia pośredniego i nominalnego lub ciągłego wynosi ± 4 %. Znak błędu „+” oznacza, że wodomierz wykazał większą ilość wody od ilości poprawnej (prawidłowej).Znak błędu „-” oznacza, że wodomierz wykazał mniejszą ilość wody od ilości poprawnej (prawidłowej).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz